Wybierz styl: Większy kontrast|Stanardowy

blog wielotematyczny

Strona główna > Budownictwo > NOWOCZESNE TACHIMETRY BEZLUSTROWE

NOWOCZESNE TACHIMETRY BEZLUSTROWE

W ciągu ostatnich dwóch lat rynek instrumentów geodezyjnych wzbogacił się o nowe modele produkowane przez dotychczasowe, jaki i nowe firmy. Wiodące firmy, produkujące instrumenty geodezyjne, takie jak dalmierze, niwelatory, tachimetry, wprowadziły do oferty produkty, wyposażone w coraz to nowsze technologie. Innym zauważalnych trendem jest produkcja instrumentów ekonomicznych w których główną role odgrywa optymalny stosunek możliwości instrumentu do jego ceny. Doskonałym przykładem jest dalekowschodnia firma SOUTH podbijająca światowe rynki.

Firma South, działająca w świecie technologii pomiarowych od 1989 roku, wprowadziła ostatnio do swojej oferty tachimetr elektroniczny o oznaczeniu NTS-350R+, z modelami NTS-355R+ oraz NTS-352R+. Tachimetry te pozwalają bezlustrowo mierzyć do 200 metrów oraz aż do ok. 3000 metrów na jedno lustro. Podstawową zaletą tych instrumentów geodezyjnych jest bardzo dobry stosunek funkcjonalności i jakości do ceny. Dodatkowo tachimetry te mają w komplecie bogate akcesoria: statyw, tyczka, lustro, oprogramowanie Winkalk.

Generalną tendencją, którą zauważamy we wprowadzanych na rynek urządzeniach jest zwiększanie dokładności pomiaru, szczególnie w urządzeniach dalekiego zasięgu oraz zwiększanie ergonomii użytkowania. Pomiar bezlustrowy (bezdotykowy) który jeszcze kilka lat temu budził uznanie geodetów, dzisiaj uznawany jest za absolutny standard. Aby podnosić dokładność pomiaru, przy coraz większych odległościach, bezlustrowe instrumenty geodezyjne są systematycznie wyposażane w coraz doskonalsze technologie eliminujące błędy. Drugim elementem, jaki daje się zauważyć, jest zwiększanie wielkości i typu ekranów (dotykowe, kolorowe) choć w prostszych modelach spotyka się wciąż ekrany monochromatyczne, nowych systemów operacyjnych (Windows Mobile) oraz bardziej rozbudowanej i funkcjonalnej klawiatury (w tym rezygnację z klawiatur kodowych na rzecz numerycznych). To z kolei sprawa, że pomiary i obliczenia wykonuje się szybciej, taniej oraz wygodniej.

Oprogramowanie – to kolejna, dynamicznie rozwijająca się integralna część nowoczesnych urządzeń pomiarowych. Staje się ono co raz bardziej zaawansowane. Dzięki niemu dzisiaj geodeta może bez trudu i dodatkowych obliczeń mierzyć nawet bardzo skomplikowane rzeczy, wszystkie czynności mogą być wykonane na miejscu, w terenie. Nawet ekonomiczne modele pozwalają na wykonywanie prac drogowo-inżynieryjnych. Wraz z bardziej zaawansowanymi i droższymi modelami tachimetrów, niwelatorów czy dalmierzy, rosną możliwości wykonywania najbardziej skomplikowanych pomiarów.